OAOC NTHS inducts 55 new members

OAOC NTHS inducts 55 new members
Posted on 04/09/2018
OAOC NTHS inducts 55 new membersOtsego Area Occupational Center recently held its National Technical Honor Society Induction Ceremony.

The National Technical Honor Society is an honor society for outstanding career and technical students of workforce vocational education institutions in the United States.

This year, 55 OAOC students were inducted into the NTHS. They incoming NTHS students are joining 14 current NTHS members.

The following are the new members of OAOC’s NTHS chapter:

Athena Basdekis (Oneonta) – NV Engineering
Nathan Climenhaga (Cherry Valley – Springfield) – NV Engineering
Alex Dixon (Oneonta) – NV Engineering
Loren Harmon (Milford) – NV Engineering
Owen Kennedy (Cooperstown) – NV Engineering
Andrew Morell (Oneonta) – NV Engineering
Amanda Pickwick (Milford) – NV Engineering
Margaret Schuermann (Cooperstown) – NV Engineering
Troy Slentz (Edmeston) – NV Engineering
Benjamin Worman (Milford) – NV Engineering
Megan Clark (Edmeston) – NV Health Care Professions
Heidi Edmonds (Cooperstown) – NV Health Care Professions
Emily Elliot (Milford) – NV Health Care Professions
Finnegan Hall (Milford) – NV Health Care Professions
John Kelley (Cooperstown) – NV Health Care Professions
Megan Kern (Cooperstown) – NV Health Care Professions
Fiona McGoldrick (Cooperstown) – NV Health Care Professions
Theodore Mebust (Cooperstown) – NV Health Care Professions
Sheridan Parker (Morris) – NV Health Care Professions
Connor Kane (Laurens) – Welding
Thomas Goetzmann (Laurens) – Welding
Michael McCallion (Cherry Valley – Springfield) – Welding
Ian Miller (Worcester) – Welding
Morgan Stockdale (Cooperstown) – Welding
Ryan Volpe (Edmeston) – Welding
Nicholas White (Laurens) – Welding
Timothy Simmons (Edmeston) – Automotive Technology
Leslie Boyles (Cooperstown) – Building Trades
Luke Ough (Edmestons) – Building Trades
Dustin Zimmerman (Charlotte Valley) – Building Trades
Lindsey Carrigan (Laurens) - Cosmetology
Justina Cintron (Milford) - Cosmetology
Michelle Geasey (Oneonta) - Cosmetology
Sylvia Hernandez (Schenevus) - Cosmetology
Destiny Marshall (Milford) - Cosmetology
Melanie Simpson (Oneonta) – Cosmetology
Garrison Strignano (Oneonta) – Culinary Arts
Kali Barker (Edmeston) – Health Occupations
Savannah Beckley (Milford) – Health Occupations
Kayce Boyles (Cooperstown) – Health Occupations
Mackenzie Dunckle (Edmeston) – Health Occupations
Hailey Erway (Cherry Valley – Springfield) – Health Occupations
Taylor Keane (Cooperstown) – Health Occupations
Kendra Kohout (Charlotte Valley) – Health Occupations
Tiffany Pagillo (Cooperstown) – Health Occupations
Jessica Roe (Charlotte Valley) – Health Occupations
Hailey Seamon (Cooperstown) – Health Occupations
Rylee Velasco (Milford) – Health Occupations
Sean Clark (Milford) – Information Technologies
Micah Morgan (Milford) – Information Technologies
Ashley Effner (Schenevus) – Natural Resources Occupations
Honnah Garrison (Charlotte Valley) – Natural Resources Occupations
Sean Kenyan (Milford) – Natural Resources Occupations
Carson Shulgay (Laurens) – Natural Resources Occupations
Joshua Wayman (Worcester) – Natural Resources Occupations

The following are the students who welcomed the new members:

Camillia Cimko (Laurens) – Cosmetology
Courtney Keenan (Oneonta) – Culinary Arts
Michaela Lasher (Morris) – Culinary Arts
Megan Charity (Laurens) – Culinary Arts
Jacob Wilson (Cherry Valley - Springfield) – Culinary Arts
Caitlyn Jubar (Milford) - Health Occupations
Mickala Woodrow (Milford) - Health Occupations
Noah Armstrong (Oneonta) – Information Technologies
Matthew Benscoter (Oneonta) - Information Technologies
Lucas DeMay (Milford) – Information Technologies
Courtney Bateman (Edmeston) – Visual Arts
Mary Catella (Oneonta) – Visual Arts
Marcus Mosenson (Cherry Valley – Springfield) - Visual Arts
Eliya Pickwick (Milford) - Visual Arts